Z jakiego drewna wybrać podłogę do salonu?

Salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu, ponieważ to właśnie tutaj najczęściej  zapraszamy gości, jemy posiłki czy po prostu odpoczywamy i relaksujemy się przed telewizorem. Nic dziwnego, że chcemy, aby to miejsce było urządzone zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami, dzięki czemu będziemy się czuli w pełni komfortowo. Dlatego istotny jest nie tylko wybór odpowiednich mebli do salonu, ale również podłóg. Jeśli poszukujemy rozwiązania, z którego będziemy korzystać przez wiele lat, to zdecydowanie warto postawić na drewno, które jest trwałe, solidne i odporne na uszkodzenia. Czym się kierować przy wyborze drewnianych desek oraz jakie ich rodzaje najlepiej sprawdzą się do aranżacji salonu?

Zanim podejmiemy decyzję, jakie drewniane podłogi są najbardziej odpowiednie do urządzenia tego pomieszczenia, to powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim warto zastanowić się nad aranżacją salonu – czyli w jakim stylu ma być urządzony. Czy ma to być na przykład cieszący się popularnością styl skandynawski, w którym dominują jasne kolory parkietów oraz mebli, a może kolonialny, gdzie wykorzystuje się drewno egzotyczne w ciemniejszym odcieniu. Niezależnie od tego, który rodzaj aranżacji wybierzemy, to pamiętajmy, żeby zarówno podłogi, jak i meble dobrze do siebie pasowały i tworzyły spójną, estetycznie wyglądającą całość.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych podłóg do salonu?

Salon to pomieszczenie, które jest użytkowane praktycznie cały czas – nie tylko przez nas, ale także dzieci, gości czy zwierzęta domowe. Dlatego wybrane przez nas podłogi drewniane powinny być solidne oraz odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Postawmy na najtwardsze gatunki, bo dzięki temu zyskamy pewność, że nasze podłogi będą wyglądały jak nowe przez długi czas. Najlepiej wykorzystać deski wykonane z drzew egzotycznych – takich jak teak czy merbau, które nie tylko zachwycają niezwykłą kolorystyką, ale również są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie polskich gatunków drewna – na przykład cieszących się dużą popularnością dębowych czy bukowych desek.