Rodzaje konstrukcji drzwi wewnętrznych
Wybór odpowiedniego rodzaju drzwi może mieć istotny wpływ na estetykę, funkcjonalność oraz trwałość całego wnętrza. W zależności od preferencji i potrzeb można zdecydować się na drzwi płycinowe lub płytowe. Czym się one różnią?
Jak mogą być skonstruowane drzwi wewnętrzne?
Drzwi płycinowe, dzięki swojej wielowarstwowej konstrukcji, są bardzo odporne na odkształcenia i uszkodzenia. Ich ramiaki pionowe i poziome tworzą stabilną i trwałą konstrukcję, do której montowane są płyciny lub szyby. Dzięki temu oferują one wiele wariantów wykończenia. Drzwi wewnętrzne płytowe zbudowane są natomiast na ramie wykonanej z klejonki drewna iglastego, która jest niewidoczna dla użytkownika. Tego typu modele z zewnątrz obłożone są specjalną płytą. Takie rozwiązanie również daje szerokie możliwości wykończenia i personalizacji. Istotnym elementem w konstrukcji płytowej są również odpowiednio dobrane materiały wypełniające drzwi - co ciekawe, mogą się one różnić w zależności od typu drzwi.
O czym warto pamiętać, kupując drzwi wewnętrzne?
W przypadku drzwi płytowych najczęściej stosowanym wypełnieniem jest stabilizujący wkład kartonowy, który charakteryzuje się dużą sztywnością oraz niską wagą skrzydła. Istnieje jednak także możliwość wykorzystania płyt wiórowych otworowych lub pełnych. Takie rozwiązanie pomaga uzyskać lepszą izolację akustyczną, co z pewnością docenią osoby, które cenią sobie ciszę i spokój w domu. To jednak nie wszystko. W przypadku specjalistycznych drzwi technicznych, które będą spełniały normy przeciwpożarowe, stosuje się specjalne wypełnienie z pełnej płyty wiórowej ognioodpornej. Tego typu modele są często montowane w hotelach, biurowcach i innych miejscach użytku publicznego, w których gdzie liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo oraz solidność.