Podłoga z desek czy paneli?

Aranżację pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu zazwyczaj zaczynamy od wyboru materiału, z którego zostanie wykonana podłoga. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby była funkcjonalna, trwała i pasująca do wystroju. Na rynku są dostępne różnego rodzaju materiały do wykończenia podłóg, jednak największą popularnością cieszą się drewniane deski i dobrze je imitujące panele. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Kiedy zatem zdecydować się na zamontowanie paneli, a kiedy wybrać deski zrobione z drewna?

Zalety i wady paneli podłogowych

Największym atutem tego rozwiązania jest przystępna cena, ponieważ panele podłogowe są znacznie tańsze niż drewniane deski. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce oraz fakturze bez trudu wybierzemy produkt, który najlepiej pasuje do wystroju naszego domu. Zaletą paneli podłogowych jest także to, że można w prosty i szybki sposób je zamontować – i to nawet bez pomocy fachowców. Nie wymagają również częstych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy je regularnie odkurzać i myć. Jednak kupując panele, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką mają klasę ścieralności i wybierać te produkty, które są najbardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zbyt miękkie panele zamontowane w często użytkowanych przez nas pomieszczeniach mogą się szybko zniszczyć i pojawią się na nich zadrapania, odpryski, a nawet dziury, co często wiąże się z koniecznością wymiany całej podłogi na nową. 

Dlaczego drewniane podłogi to rozwiązanie na lata?

Drewno to jeden z najbardziej trwałych materiałów, więc jeśli zamontujemy w domu podłogi wykonane z tego surowca, to mamy pewność, że jest to inwestycja na długie lata. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbamy. Tego typu podłogi powinniśmy systematycznie odkurzać, co zapobiegnie powstawaniu rys, a także myć przy użyciu specjalistycznych preparatów, które pielęgnują i zabezpieczają drewno. Ogromnym atutem drewnianych parkietów jest także to, że nie trzeba ich wymieniać – nawet po kilkunastu latach użytkowania. Wystarczy je gruntownie odnowić. W takim przypadku świetnie sprawdzi się zabieg bezpyłowego cyklinowania, dzięki któremu nasza podłoga będzie wyglądała jak nowa.