Podłoga olejowana czy lakierowana?

Drewniane podłogi znakomicie prezentują się jako element wystroju domu czy mieszkania i pasują do wielu aranżacji. Ich atutem jest ponadczasowość, trwałość oraz odporność na uszkodzenia, dzięki czemu będziemy z nich korzystać przez wiele lat. Jeśli już zdecydowaliśmy, że chcemy, by nasze wnętrza zdobiły drewniane podłogi, warto się zastanowić, czy wybrać wersję olejowaną, czy lakierowaną. W tym artykule przedstawimy, jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Jakie są podstawowe różnice między podłogą olejowaną a lakierowaną?

Wybór odpowiedniej podłogi zależy od różnych czynników – między innymi od rodzaju pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana podłoga, a także od naszych indywidualnych upodobań. Olejowane podłogi drewniane odznaczają się tym, że są bardzo solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też najlepiej sprawdzą się w tych pomieszczeniach, które są najczęściej przez nas użytkowane. Olej głęboko wnika w drewnianą podłogę, dzięki temu zabezpiecza ją przed działaniem wilgoci, co mogłoby spowodować jej odkształcenie się. Ogromnym atutem olejowanych podłóg jest także to, że można reperować ich poszczególne fragmenty, a nie całość oraz nie gromadzi się na nich kurz. Dzięki temu nie muszą być tak często odkurzane. Olej wzmacnia także naturalny odcień i podkreśla wzór drewna. Jednak minusem olejowanych podłóg jest to, że mogą częściej osadzać się na nich zabrudzenia i należy je pielęgnować przy użyciu specjalistycznych środków.

Z kolei podłogi lakierowane w przeciwieństwie do olejowanych mają najczęściej błyszczące wykończenie. Łatwiej także utrzymać je w czystości, ponieważ nie są tak podatne na osadzanie się zanieczyszczeń i nie wymagają stosowania specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych. Jednak są mniej trwałe niż podłogi olejowane i częściej pojawiają się na nich uszkodzenia czy zarysowania, dlatego też wymagają regularnych renowacji. Z kolei ich naprawa wiąże się z wymianą całości podłogi, a nie tylko jej poszczególnych elementów.