Po czym poznać dobre drzwi antywłamaniowe?

Wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe to podstawa do tego, aby zapewnić domownikom oraz swojemu dobytkowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Powinny one spełniać jednak kilka istotnych kryteriów, aby rzeczywiście sprawdziły się do tego celu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Klasa drzwi antywłamaniowych

Pierwszym istotnym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę jest klasa takiej stolarki, a w przypadku domu jednorodzinnego dobrze sprawdzi się tzw. klasa C (3-4). Oznacza to, że drzwi powinny przetrwać nawet profesjonalną próbę włamania i wyznacznikiem jest w tym przypadku stawianie oporu przez minimum 20 minut. Oczywiście drzwi zewnętrzne spełniające to kryterium muszą posiadać stosowny certyfikat, który w naszym kraju jest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, ewentualnie przez Instytut Techniki Budowlanej.

Po tym można rozpoznać dobre drzwi antywłamaniowe

Przy wyborze warto zwrócić uwagę także na kilka dodatkowych kryteriów i spróbować samodzielnie ocenić jakość takiej stolarki. Trzeba skontrolować m.in. osłony zawiasów, które mają zabezpieczać je przed wycięciem. Dodatkowo istotne znaczenie mają specjalne bolce antywłamaniowe. Te ostatnie lokuje się od strony zawiasów i w praktyce powinno być ich co najmniej trzy.

Sprzedawców należy dopytać dodatkowo o gwarancję. Dobre drzwi można poznać po tym, że będzie ona odpowiednio dłuższa, trwająca nawet do 5 lat.

Oszczędne drzwi antywłamaniowe

W broszurach produktowych nie wolno pomijać także współczynnika Uw i powinien być on jak najniższy tak, aby drzwi były możliwie jak najbardziej oszczędne. W praktyce parametr ten nie powinien przekraczać 1,5 W/(m2.K), a w budynkach energooszczędnych 1,3 W/(m2.K). W przeciwnym razie może się okazać, że drzwi antywłamaniowe staną się wręcz mostkiem termicznym, przez który z domu będzie uciekać ciepło.

Jak widać dobre drzwi antywłamaniowe to świetna inwestycja, przy czym trzeba zwrócić uwagę na ich jakość, aby wybrać odpowiedni model. Koniecznie się z nami skontaktuj, jeśli tylko potrzebujesz dodatkowych wskazówek w tym zakresie.