Na czym polega pomiar wilgotności drewna?

Drewno to rodzaj materiału, który jest podatny na wilgoć, ponieważ ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że zarówno pobiera wilgoć z otoczenia, jak i oddaje ją do otoczenia. Dopiero co ścięte drzewo, jest w dużym stopniu zawilgocone, dlatego zrobione z niego deski należy najpierw odpowiednio osuszyć, aby można było je wykorzystać we wnętrzach – np. do wykonania drewnianej podłogi. W jaki jeszcze sposób wilgoć oddziałuje na drewno i jak możemy zmierzyć jej poziom?

Poziom wilgotności w znacznym stopniu przekłada się na jakość drewna. Jeśli jej ilość jest zbyt duża – drewno może pęcznieć, a jeśli zbyt niska – pękać. To w rezultacie może prowadzić do uszkodzenia wykonanych z tego materiału elementów wystroju naszego domu – np. drewnianych podłóg czy mebli. Optymalny poziom wilgotności drewna w zamkniętych pomieszczeniach powinien oscylować pomiędzy 6 a 10%, natomiast na zewnątrz – do 15%. Co więcej – zawilgocenie drewna może prowadzić do pojawienia się grzybów czy pleśni, a w konsekwencji nawet do jego odkształcenia.

Jakie są najpopularniejsze metody pomiaru wilgotności drewna?

Poziom wilgotności drewna można zmierzyć, wykorzystując kilka metod. Pierwsza z nich polega na wykonaniu pomiarów w warunkach laboratoryjnych. Z kolei druga – to metoda suszarkowo-wagowa. Polega na pobraniu próbki materiału ze środka konkretnego elementu drewnianego, a następnie zważeniu jej i umieszczeniu w laboratoryjnej suszarce, gdzie jest poddawana działaniu wysokiej temperatury. Następnie oblicza się poziom wilgotności przy użyciu specjalnego wzoru. Trzeci sposób – to tak zwana metoda elektromagnetyczna. W tym przypadku wykorzystuje się wilgotnościomierze. To proste w obsłudze urządzenia, które umożliwiają szybki pomiar i odczyt poziomu wilgotności. Najczęściej są wykorzystywane w przemyśle drzewnym, a także w budownictwie. Sprawdzą się w przypadku mierzenia poziomu wilgotności różnego rodzaju drewna – zarówno tego stosowanego we wnętrzach, takiego jak sosna, brzoza, jodła, a także gatunków egzotycznych – jak bambus czy teak.