Jakie deski do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się dużą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie tego rozwiązania zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Wynika to przede wszystkim z tego, że ta metoda ma wiele zalet. Jeśli zdecydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego, to nie musimy instalować grzejników, które niepotrzebnie zajmują miejsce w pokojach. Dzięki temu pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu staną się bardziej przestronne. Po drugie, dzięki zamontowaniu ogrzewania podłogowego możemy również sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię. Ciepło jest oddawane przez całą powierzchnię podłogi, co sprawia, że mamy w domu optymalną temperaturę – nie jest ani zbyt gorąco, ani za chłodno, co wpływa na nasz komfort. Wyróżniamy dwa typy tego ogrzewania – wodne oraz elektryczne. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj podłogi sprawdzi się w przypadku tego rozwiązania. Jakie więc mamy możliwości i dlaczego warto postawić na konkretne rodzaje drewnianych podłóg?

Dlaczego drewniane deski to dobre rozwiązanie do ogrzewania podłogowego?

Do niedawna twierdzono, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego jest wykorzystanie płytek. Tak naprawdę to nie jest jedyna dostępna opcja, bo mamy znacznie więcej możliwości. Jeśli planujemy zainstalowanie ogrzewania podłogowego, to możemy również wykorzystać uniwersalne i trwałe podłogi drewniane, które posłużą nam przez wiele lat. Jeśli zdecydujemy się na wybór funkcjonalnych desek z drewna, to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Przede wszystkim nie każdy rodzaj drewna będzie pasował do ogrzewania podłogowego. W takim przypadku najlepiej wybrać te gatunki, które wyróżniają się znaczną odpornością na wilgoć i zmiany temperatur. Dlatego warto postawić na drewno dębowe, jesionowe lub gatunki egzotyczne, które są bardzo trwałe. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie desek trzywarstwowych lub dwuwarstwowych. Wybierając deski o odpowiedniej budowie i gatunku, zyskamy pewność, że drewniane podłogi zamontowane nad systemem ogrzewania będą prezentowały się estetycznie przez długi czas, a także nie ulegną odkształceniu i nie pojawią się na nich nieestetyczne wyglądające szczeliny.