Jaki wybrać podkład pod panele z ogrzewaniem podłogowym?

Obecnie wiele osób decyduje się na montaż coraz bardziej modnego ogrzewania podłogowego. Dlaczego tak jest? Ponieważ jest ekonomiczne i dzięki niemu możemy znacznie obniżyć rachunki za energię. Po drugie – zamontowanie paneli z ogrzewaniem podłogowym sprawia, że w pokojach jest znacznie mniej kurzu, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Co więcej – wpływa także na polepszenie jakości powietrza w pomieszczeniach, ponieważ jest ono bardziej wilgotne niż w przypadku korzystania z tradycyjnych grzejników. Jeśli zdecydujemy się na instalację ogrzewania podłogowego, to powinniśmy wybrać dobrej jakości panele. Warto postawić na podłogi drewniane – np. zbudowaną z trzech warstw deskę barlinecką. Jednak dobrej jakości panele to nie wszystko. Powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na to, by zakupić odpowiedni podkład. Czym się kierować przy jego wyborze?

Jakie cechy powinien mieć podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Wybór odpowiedniego podkładu na ogrzewanie podłogowe to bardzo ważna kwestia, ponieważ od tego zależy trwałość naszych paneli. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby miał niski współczynnik oporu cieplnego. Pozwoli to zminimalizować straty ciepła w naszym domu. Podkład na ogrzewanie podłogowe nie powinien być również zbyt gruby, rekomenduje się, aby miał maksymalnie 3 milimetry. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie podkładów poliuretanowo-mineralnych oraz tych wykonanych z polietylenu. Są niezawodne i bardzo trwałe, dzięki czemu nasza podłoga będzie w dobrym stanie przez długi czas.

Tego typu podkłady zapewniają również odpowiednią izolację akustyczną. W szczególności podkład poliuretanowo-mineralny zagwarantuje nam świetnie wyciszenie różnego rodzaju hałasów. Obydwa te rozwiązania charakteryzują się również tym, że zapewniają bardzo dobrą izolację cieplną, co ma ogromne znaczenie w przypadku ogrzewania podłogowego. Co więcej – są odporne na działanie wilgoci, zapobiegają odkształcaniu paneli oraz chronią podłogę przed różnego rodzaju mechanicznymi uszkodzeniami.