Jak zmienić kolor drewna na podłodze?

Drewno to jeden z najbardziej solidnych i ponadczasowych materiałów, który wykorzystamy do aranżacji wnętrz – mogą to być zarówno drewniane meble, jak i trwałe, drewniane parkiety. Jeśli chcemy, by ten odporny na zniszczenia materiał przez wiele lat zdobił nasze podłogi, postawmy na sprawdzonych producentów, takich jak Drewger czy Solid Parkiet. Co możemy zrobić, gdy kolor naszego parkietu po prostu nam się znudził bądź chcemy unowocześnić wystrój zgodnie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi? Wbrew pozorom – to wcale nie jest trudne zadanie. W tym artykule podpowiemy, co jest nam potrzebne, żeby w miarę szybko i sprawnie odmienić kolorystykę naszych drewnianych podłóg.

Jak w prosty sposób odświeżyć drewniane podłogi?

Zmiana koloru drewna najczęściej nie pociąga za sobą konieczności usunięcia starego parkietu, co jest znaczną oszczędnością czasu. Na rynku są dostępne produkty do malowania drewnianych podłóg w zróżnicowanej kolorystyce, a to na pewno ułatwi nam wybór odpowiedniego odcienia. Dzięki temu w miarę szybko zmienimy ich kolor zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Co będzie nam do tego potrzebne? Przede wszystkim – dobrej jakości farba. Powinna być szybkoschnąca, trwała, odporna na czynniki zewnętrzne i ścieranie, a także posiadać intensywne, dobrze kryjące kolory.

Równie ważne jest przygotowanie parkietu, zanim rozpoczniemy prace remontowe. Drewniane podłogi należy oczyścić ze wszystkich zabrudzeń. W razie potrzeby powinniśmy je także odtłuścić. Podłoże trzeba wyrównać i naprawić ewentualne uszkodzenia parkietu. Dopiero wtedy możemy przystąpić do pomalowania podłogi. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym przeprowadzamy prace remontowe – nie może być zbyt ciepło, zimno czy wilgotno. Farbę stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Powinniśmy ją odpowiednio wymieszać, by uzyskała jednolitą konsystencję. Następnie, przy użyciu pędzla czy wałka o odpowiedniej wielkości, równomiernie rozprowadzamy ją na parkiecie. Farba powinna być aplikowana dwukrotnie we właściwych odstępach czasu. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi możemy cieszyć się nowym wyglądem drewnianej podłogi.