Jak zbudować taras drewniany?

Taras to funkcjonalny i zarazem estetyczny element przydomowej przestrzeni, z którego możemy korzystać wtedy, kiedy tylko mamy na to ochotę. Najlepiej sprawdza się podczas ciepłych, wiosennych oraz letnich miesięcy, ponieważ możemy tutaj wypić poranną kawę, zjeść posiłki, czy nawet zaprosić gości. To także doskonałe miejsce na posadzenie ulubionych kwiatów. Budowa przydomowego tarasu wiąże się z wyborem odpowiednich materiałów do jego konstrukcji. Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewnianych desek, które są trwałe i solidne. Co więcej – drewno jest materiałem ponadczasowym i uniwersalnym, dlatego często stosuje się je do aranżacji wnętrz. Drewniane podłogi czy drzwi dobrze prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w formie nowoczesnej i klasycznej. Ten materiał sprawdzi się także do budowy przydomowego tarasu, bo świetnie komponuje się z różnymi stylami architektonicznymi. Które gatunki drewna najlepiej wykorzystać do jego budowy i jak wykonać taką konstrukcję samodzielnie?

Budowa tarasu krok po kroku

Do budowy przydomowego tarasu najlepiej wykorzystać te rodzaje drewnianych desek, które wyróżniają się odpowiednią twardością i są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Warto postawić na gatunki takie jak: dąb, modrzew, sosna lub drzewa egzotyczne. Zanim rozpoczniemy budowę tarasu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim – gdzie ma się znajdować, jakie ma mieć wymiary i jak ma wyglądać konstrukcja – czy ma być zadaszony, a może jedynie otoczony drewnianą balustradą. Jeśli stworzyliśmy projekt naszego wymarzonego tarasu, to możemy przystąpić do zakupu materiałów do jego budowy.

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być wyrównane, utwardzone i osuszone. Należy również oczyścić ziemię ze wszystkich roślin. Na tak przygotowanym podłożu możemy postawić fundamenty konstrukcyjne, na których będzie opierał się nasz taras. Najczęściej wykorzystuje się do tego bloczki wykonane z betonu, na których umieszcza się podtrzymujące konstrukcję drewniane legary. Na odpowiednio zamocowanych legarach możemy ułożyć deski i przykręcić je (w razie potrzeby można je także odpowiednio dociąć). Warto także pamiętać o tym, że drewniane deski należy wcześniej zabezpieczyć preparatem do impregnacji, dzięki czemu będą odporne na działanie czynników atmosferycznych.