Jak zaimpregnować podłogę drewnianą?

Drewniane podłogi są nie tylko modne, ale także znakomicie prezentują się w różnego rodzaju wnętrzach. Ich ogromną zaletą jest także to, że są niezwykle trwałe i możemy z nich korzystać przez wiele lat. Jednak jeśli chcemy, by służyły nam w dobrym stanie przez długi czas, to nie możemy zapomnieć o ich odpowiednim zaimpregnowaniu, czyli zabezpieczeniu. Na czym polega ten zabieg i co zyskamy, dzięki jego przeprowadzeniu?

Najpopularniejsze sposoby impregnowania drewnianych podłóg

Impregnacja drewna składa się z szeregu różnych technik, które wpływają na przedłużenie jego trwałości. Odpowiednie zabezpieczenie drewnianej podłogi sprawi, że będzie lepiej uodporniona na działanie czynników zewnętrznych oraz dobrze chroniona przed zarysowaniem czy pękaniem. Co więcej – impregnacja zabezpieczy deski przed wchłanianiem wilgoci, która może spowodować zmianę kształtu drewna. Tak przygotowane drewniane podłogi na dłużej zachowają swój naturalny odcień, a także łatwiej nam będzie utrzymać je w czystości.

Wyróżniamy kilka sposobów zabezpieczania drewna. Pierwszym z nich jest bejcowanie. Najczęściej wykonuje się je wtedy, gdy chcemy zmienić lub uwydatnić odcień drewnianej podłogi. Stosowane do bejcowania preparaty przenikają do wnętrza drewna oraz podkreślają jego wzór, ale nie tworzą na nim powłoki ochronnej. Dlatego podłogi drewniane należy później polakierować. Lakier w dużej mierze zabezpiecza drewnianą podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania. Bez trudu wybierzemy także odpowiedni preparat, który jest przeznaczony do posiadanego przez nas rodzaju drewna i nadamy mu oczekiwane wykończenie – błyszczące, matowe lub półmatowe. Oprócz zabezpieczenia przed uszkodzeniami, lakier zapobiega także przenikaniu wilgoci oraz wygładza powierzchnię desek, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w higienie. Jednym z najtrwalszych sposobów zabezpieczenia podłogi jest olejowanie. Ten zabieg bardzo dobrze chroni drewniane podłogi przed uszkodzeniami oraz wilgocią, tworząc na deskach trwałą powłokę ochronną.