Jak wyremontować podłogę ze starych desek?

Drewniane podłogi są dzisiaj modne, cenione i pożądane – i nie ma się czemu dziwić, ponieważ są wytrzymałe i ponadczasowe. Kilkadziesiąt lat temu drewno również było bardzo popularnym materiałem, który wykorzystywano w budownictwie, a drewniane podłogi możemy spotkać w wielu domach czy mieszkaniach. Dlatego niekoniecznie trzeba je od razu kupować, jeśli mieszkamy w tego typu budownictwie, bo być może taka podłoga znajduje się pod warstwą paneli czy wykładziny. Czasami wystarczy ją gruntownie odnowić, by odzyskała swój dawny blask.

Sposoby na odrestaurowanie drewnianej podłogi

To, w jaki sposób wyremontujemy podłogę ze starych desek, zależy w dużej mierze od jej stanu. Jeśli jej zewnętrzna warstwa jest zniszczona i zarysowana – najlepszym rozwiązaniem będzie cyklinowanie. Jest to proces, który polega na zeszlifowaniu jej nawierzchni z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a efekty takiej renowacji są spektakularne. Najlepiej skorzystać z metody bezpyłowego cyklinowania wykonywanej przez fachowców, którą posiadamy w naszej ofercie. Dzięki temu w naszym mieszkaniu nie nagromadzi się niepotrzebnie kurz i pył. Jednak jeśli jednak drewniane deski są zbyt popękane, odkształcone czy spróchniałe – najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wymiana podłogi na nową. Układanie podłóg drewnianych to proces, który wymaga precyzji, ponieważ od dokładności montażu zależy ich trwałość i długość użytkowania, dlatego najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom.

Może nam się także wydawać, że drewniana podłoga nie nadaje się do użytku, ponieważ znajdują się na niej plamy czy inne zabrudzenia. Jednak to nie powód do wymiany całego parkietu. Czasami wystarczy gruntownie wyczyścić drewnianą podłogę, co znacznie poprawi jej wygląd. Stosuje się do tego specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji drewna. Jeśli z kolei podłoga jest wyblakła i utraciła swój odcień – możemy wykorzystać specjalną farbę do jej pomalowania, która przywróci jej pierwotny kolor.