Jak wygląda montaż drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrze to wizytówka każdego domu, ale też istotna bariera ochronna przed działaniem czynników zewnętrznych oraz chroniąca przed utratą ciepła z wnętrza budynku. Dlatego, podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie powstał mostek termiczny, który sprawi, że drzwi nie będą spełniać swoich funkcji użytkowych.

Umiejscowienie drzwi wejściowych

Montaż drzwi wejściowych wymaga wcześniejszych przygotowań. Po pierwsze należy dokładnie wymierzyć ościeżnicę. Otwór na drzwi nie może być taki sam jak wymiary ramy drzwi. Ponadto są różnice w osadzeniu ościeżnicy w zależności od rodzaju ścian w budynku, co jest związane z odmiennymi rozkładami temperatur w każdym z rodzajów ścian. W przypadku ścian jednowarstwowych, drzwi powinny zostać umieszczone w połowie grubości ściany. W ścianach dwuwarstwowych zaleca się montaż drzwi licując je ze ścianą zewnętrzną, a w ścianach trójwarstwowych drzwi powinny być umieszczone w warstwie ocieplenia muru, blisko ściany osłonowej.

Zasady montażu drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne należy montować zgodnie ze wskazaniami producenta. Dzięki temu nie utracimy gwarancji, a drzwi będą spełniać założone parametry izolacyjne. Montując drzwi, zaleca się przyklejenie do ościeżnicy taśmy paroszczelnej oraz w przypadku ścian trój- i dwuwarstwowych przykręcenie wsporników montażowych. Drzwi w nowo powstających budynkach montuje się jeszcze przed wylaniem posadzki. Wtedy ościeżnicę drzwi należy umieścić w otworze, ustalić wysokość nad posadzką, a następnie wypoziomować i przy pomocy klinów unieruchomić w otworze. Mając osadzone drzwi można wylać posadzkę. Szczeliny między ościeżnicą a murem należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym oraz przykleić uszczelką paroprzepuszczalną. To pozwoli na właściwe funkcjonowanie drzwi, a ciepłe powietrze z budynku nie będzie przedostawać się na zewnątrz.