Jak wygląda montaż drzwi na stare futryny?

Wymiana drzwi wewnętrznych w domu może szybko i całkowicie odmienić wygląd całego wnętrza. O ile jednak wybór nowych skrzydeł drzwiowych nie stanowi większego problemu, o tyle może się on pojawić przy konieczności wymiany ościeżnic. Stare futryny czasem ciężko jest usunąć bez konieczności większego remontu. Czy można więc zamontować na nie nowe drzwi?

Nowe drzwi na stare futryny – na co zwrócić uwagę?

Jeśli nie chcesz usunąć starych futryn albo ze względów technicznych jest to niemożliwe, istnieje możliwość dopasowania do nich nowych drzwi wewnętrznych. Aby to jednak dobrze zrobić, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim, konieczne będzie sprawdzenie szerokości felcu, czyli wrębu w ościeżnicy, w który wpasowuje się skrzydło. Zazwyczaj felc ma szerokość 25 mm, jednak w starszych budynkach może się zdarzyć, że będzie to zaledwie 20 mm. Wówczas należy zwrócić uwagę, by nowe drzwi miały skrzydło dopasowane specjalnie pod ten wymiar.

Kolejną istotną rzeczą jest samo dopasowanie wyglądu starych ościeżnic do nowych drzwi. Może to być niezwykle trudne zadanie, ponieważ idealnie dobranie koloru i struktury może okazać się niemożliwe. Oczywiście, w grę wchodzi opcja odświeżenia starych futryn i pomalowania ich. Często jednak po latach użytkowania są one już nieco pokrzywione bądź powgniatane.  Co wtedy? Na szczęście istnieją sposoby na zakrycie starych futryn. Jest to możliwe dzięki ościeżnicom nakładkowym, które montuje się na istniejących już futrynach. Nie jest wówczas konieczny demontaż starej ościeżnicy, a jednak wygląd wnętrza zmienia się bez konieczności przeprowadzania wielkiego remontu. Oczywiście rozmiar i typ starej futryny należy wziąć pod uwagę przy zamawianiu nowych drzwi, dlatego zadanie to najlepiej zlecić firmie, która posiada w tym temacie duże doświadczenie.