Jak usuwać subit z podłoża?

Metody wykorzystywane do wykańczania wnętrz trzydzieści czy czterdzieści lat temu znacznie różniły się od tych stosowanych obecnie. Wiedza o używanych wówczas substancjach, na przykład środkach do przyklejania podłóg, była bardziej ograniczona niż w dzisiejszych czasach. Jedną z nich był właśnie owiany złą sławą subit. Co warto wiedzieć o tym wykorzystywanym w budownictwie preparacie i dlaczego może wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie?

Dlaczego subit jest szkodliwy?

Subit to tak zwany lepik asfaltowy. Jest to węglowodór, który w swoim składzie zawiera niebezpieczne związki – między innymi rozpuszczalniki, asfalt czy benzopiren. Ten ostatni składnik może szczególnie zagrażać naszemu zdrowiu, ponieważ ma działanie rakotwórcze, powoduje zatrucia i niekorzystnie wpływa na system odpornościowy naszego organizmu. Kiedyś był całkowicie legalny, dlatego bardzo często wykorzystywano go do układania podłóg drewnianych czy parkietów, ponieważ odznaczał się trwałością. Aktualnie używanie subitu jest zabronione, ze względu na jego toksyczne właściwości. Łatwo go rozpoznać, ponieważ przypomina smołę – ma ciemny odcień i specyficzny zapach. Jeśli mieszkamy w starym budownictwie i przypuszczamy, że do zamontowania naszych podłóg wykorzystano subit – powinniśmy jak najszybciej go usunąć.

W jaki sposób pozbyć się tej toksycznej substancji z podłoża?

Przede wszystkim pamiętajmy, żeby nie usuwać subitu samodzielnie, ponieważ jest trujący, a jego wdychanie może być dla nas bardzo szkodliwe. Najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej firmie, która dysponuje odpowiednimi zabezpieczeniami oraz specjalistycznym sprzętem do usuwania go. Niestety, pozbycie się subitu nie jest proste i wiąże się z gruntownymi pracami remontowymi. Drewniane podłogi należy zerwać, a następnie przy pomocy bezpyłowych maszyn usuwa się subit, który powinien zostać poddany utylizacji. Warto jednak wiedzieć, że im szybciej pozbędziemy się tej substancji z naszego domu czy mieszkania, tym lepiej dla naszego zdrowia.