Jak poprawnie zamontować listwy przypodłogowe?

Jeśli planujemy montaż nowej podłogi w naszym domu, to warto pamiętać o tym, że potrzebne nam będą również listwy przypodłogowe, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim sprawiają, że parkiet będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie i stylowo. Dlatego wybierając listwy przypodłogowe, warto je dopasować pod względem kolorystki do naszej podłogi oraz do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. Zamontowanie listew przypodłogowych to także rozwiązanie o charakterze praktycznym – ponieważ służą one do zamaskowania tak zwanej szczeliny dylatacyjnej, która znajduje się między parkietem i ścianą. Co więcej – dzięki ich zamontowaniu łatwiej będzie nam utrzymać podłogę w czystości, a na ścianach nie będą powstawały różnego rodzaju zabrudzenia czy uszkodzenia. Ważne jest także to, aby odpowiednio zamontować listwy przypodłogowe, dzięki czemu będą trwałe i posłużą nam przez długi czas. Jak to zrobić?

Najpopularniejsze sposoby montażu listew przypodłogowych

Przed zamontowaniem listew przypodłogowych należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najpierw powinniśmy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Jeśli planujemy generalny remont, to ściany trzeba wcześniej pomalować, a także położyć parkiet. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy zamontować listwy przypodłogowe. Pamiętajmy także o tym, by wcześniej zmierzyć pomieszczenie i wybrać listwy o odpowiednim rozmiarze.

Najczęściej wykorzystywane techniki do instalowania listew przypodłogowych to klejenie oraz montaż na kołki albo wkręty. Wybór konkretnego sposobu zależy od kilku czynników – od tworzywa, z którego są wykonane listwy oraz od typu ścian. Jeśli mamy ścianki kartonowo-gipsowe, to najlepiej sprawdzą się wkręty, z kolei w przypadku cegły lub betonu – kołki. Gdy montujemy listwy przypodłogowe na kołki lub wkręty, to wcześniej powinniśmy przykręcić do ściany tak zwaną część montażową. Na tak zainstalowany element nakładamy listwę przypodłogową. Drugą, popularną metodą jest klejenie listew przypodłogowych. Klej powinniśmy zaaplikować równomiernie na listwy i następnie przymocować je do ściany. Warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego produktu do klejenia. Powinien być trwały, dzięki czemu listwy będą się dobrze trzymały.