Jak poprawnie układać parkiet?

Drewniane parkiety nie należą do najtańszych rozwiązań stosowanych w wystroju wnętrz, jednak ich cena zdecydowanie przekłada się na jakość oraz trwałość. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy – będą ozdobą naszego domu przez długie lata. Ich zaletą jest również to, że dzięki nim wnętrza zyskują ciepły i przytulny charakter, a przebywanie w nich to prawdziwa przyjemność. W tym artykule przedstawimy, jakie rodzaje parkietów mamy do wyboru, a także jak prawidłowo je zamontować, żeby służyły nam przez długi czas.

Drewniane parkiety to rozwiązanie uniwersalne, ponieważ pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i tych modernistycznych. Dzięki zróżnicowanym wzorom i kolorom deszczułek z łatwością wybierzemy model najlepiej dopasowany do aranżacji domu czy mieszkania. Co więcej – drewniane parkiety możemy wykorzystać w różnych pomieszczeniach – świetnie prezentują się w kuchni, salonie, sypialni, a nawet w łazience. Najczęściej są wykonane z drewna dębowego, bukowego czy sosnowego, ale warto również wziąć pod uwagę egzotyczne gatunki drewna, które wyróżniają się dużą trwałością. W pomieszczeniach, z których korzystamy najczęściej, najlepiej sprawdzą się solidne i odporne na uszkodzenia rodzaje drewna.

Jak przygotować się do ułożenia drewnianego parkietu?

Odpowiednie zamontowanie parkietu to bardzo istotna kwestia, jeśli chcemy, żeby służył nam przez długi czas. Gdy już wybraliśmy odpowiedni parkiet, możemy przystąpić do jego układania. Pierwszym krokiem jest wykonanie pomiarów pomieszczenia, a także wysprzątanie go – usunięcie mebli i innych, zbędnych sprzętów. Trzeba również odpowiednio przygotować podłoże – powinno być osuszone i wyrównane. W przypadku nierównej powierzchni najlepiej zastosować wylewkę, a następnie zagruntować podłoże. Na tak przygotowanej powierzchni możemy rozprowadzić klej, na który będziemy przyklejać deszczułki zgodnie z wybranym przez nas wzorem. Może to być klasyczna jodełka, cegiełka, drabinka czy szachownica. Gdy klej wyschnie, możemy przystąpić do cyklinowania, czyli wyrównywania powierzchni parkietu. Ostatnim elementem jest zabezpieczenie go z wykorzystaniem oleju bądź lakieru.

Samodzielne układnie parkietu może okazać się problematyczne, ponieważ wymaga wprawy i precyzji, dlatego warto je zlecić fachowcom z naszej firmy, którzy wykorzystują innowacyjne sposoby montowania bez użycia kleju. Dzięki temu zyskamy pewność, że parkiet będzie trwale i właściwie ułożony.