Jak dopasować drzwi wewnętrzne do aranżacji mieszkania?

Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element każdego pomieszczenia. Pełnią nie tylko funkcję ochrony prywatności, ale mają także ogromną rolę dekoracyjną. Choć mogłoby się wydawać, że najbardziej w oczy rzuca się kolor ścian, dywany czy dodatki, to jednak tak duży element jakim są drzwi potrafi w bardzo dużym stopniu odmienić cały styl pomieszczenia. Drzwi dostępne obecnie na rynku dają nam niesamowicie szeroki wachlarz wyboru – zarówno, jeśli chodzi o wzory, kolory, okucia jak i framugi.

Jak więc wybrać te odpowiednie do Twojego mieszkania?

Kiedy zabrać się za wybór drzwi wewnętrznych?

Nie jest to tak banalna kwestia, jak mogłoby się wydawać. Nie bez znaczenia jest to, na jakim etapie remontu zaczniemy wybierać drzwi wewnętrzne do naszego mieszkania. Pamiętajmy, że wybór ten musi być dobrze przemyślany, bo o ile kolor ścian można stosunkowo łatwo zmienić, o tyle zmiana drzwi nie jest już taka prosta i wiąże się ze znacznie większymi kosztami. Dlatego za wybór koloru i wzoru drzwi wewnętrznych warto zabrać się pod koniec remontu – kiedy mamy już jasno określony styl i kolorystykę każdego pomieszczenia. Gdy masz już wybrany kolor ścian, podłóg i dodatków oraz wiesz, jaki charakter ma mieć dane miejsce, będzie dużo łatwiej zdecydować się na konkretne drzwi.

Do czego dopasować kolor?

Kolor drzwi to główny parametr, na który musimy zwrócić uwagę pod względem dekoracyjnym. Oczywiście wzór, ilość i kolor szyb są także bardzo ważne, ale to właśnie kolor drzwi jako pierwszy rzuca się w oczy i determinuje charakter całego pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby tworzył harmonijną całość z resztą, a nie był kontrastową odskocznią od niej. Jednym z najważniejszych punktów odniesienia będzie tu dla nas podłoga. Jeśli nie mamy pomysłu na kolor drzwi wewnętrznych, najłatwiej dopasować je właśnie do koloru i wzoru podłogi. Nie oznacza to wcale, że muszą mieć taki sam odcień. Białe drzwi dobrze będą współgrać zarówno z jasnymi płytkami na wysoki połysk jak i z drewnianą podłogą. Ważne jest jednak to, aby nie wprowadzać do jednego pomieszczenia zbyt dużo kolorów i odcieni, tak aby nie powstał w nim niepotrzebny chaos. Jednak najważniejsza rzecz, o której musimy pamiętać wybierając kolor drzwi, to ich dopasowanie do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, a nie tylko do jednego. Dlatego najlepiej wybrać kolor na tyle uniwersalny, aby współgrał z podłogą czy meblami w całym domu, bo najgorsze, co może być, to każde drzwi w innym kolorze lub odcieniu. Ta kwestia powinna zawsze pozostać spójna.

Co oprócz koloru?

Jak już wspomnieliśmy, kolor drzwi to niesamowicie istotna kwestia determinująca ich wybór. Prawda jest jednak taka, że cała gama kolorystyczna dostępna jest obecnie praktycznie w każdej firmie produkującej przeróżne modele drzwi. Na co więc zwrócić uwagę, aby wybrać drzwi nie tylko ładne, ale też praktyczne? Przede wszystkim musimy zdecydować, czy chcemy drzwi pełne, czy z przeszkleniami. Drzwi w wersji pełnej świetnie sprawdzą się np. w łazience, sypialni czy w gabinecie, gdzie chcemy zachować maksymalną prywatność. Warto jednak zdecydować się na przeszklenia w pomieszczeniach, w których jest mało światła dziennego albo w pomieszczeniach niewielkich. Takie drzwi z wstawkami z szyb będą świetnie optycznie powiększać przestrzeń, wpuszczać do środka więcej światła oraz nadawać drzwiom lekkości. Kiedy chcemy mieć jednakowe drzwi w całym domu, warto rozważyć opcję delikatnych, wąskich przeszkleń, które w bardzo ciekawy sposób ożywiają skrzydło, ale pozwalają przy tym na zachowanie pewnej dozy prywatności. Inną istotną kwestią są zdobienia. Oprócz szyb drzwi wewnętrzne mogą być ozdobione także pięknymi okuciami lub fornirowymi aplikacjami. Tutaj koniecznie trzeba wziąć pod uwagę charakter danego pomieszczenia i całego mieszkania. Nie wszystkie ozdoby będą pasowały do nowoczesnych, jasnych wnętrz, ale też nie każdy wzór nada się do mocno klasycznych, eleganckich pomieszczeń. Przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że wysoka jakość drzwi często idzie w parze z wyższą ceną. Nie powinniśmy więc decydować się na najtańsze drzwi z katalogu, gdyż im porządniejsze drzwi wybierzemy, tym więcej lat nam one posłużą.