Jak dbać o podłogi drewniane? Porady i sugestie

Drewno to materiał, z którego nie tylko można wyprodukować jedyne w swoim rodzaju, piękne i eleganckie meble na wymiar to również sposób na niezwykle estetyczne i trwałe wykończenie podłóg. Chcąc cieszyć się pięknem i estetyką wykończenia podłogi drewnem, należy poświęcić odrobinę uwagi podłodze i odpowiednio dbać po podłogę drewnianą zarówno na co dzień, jak i od święta. Dzisiaj podpowiemy jak zapewnić podłodze świetny wygląd na co dzień oraz o czym warto pamiętać, mając podłogę z drewna?

Mycie i odkurzanie z głową

Czyszczenie podłóg z drewna nieco różni się od pielęgnacji podłóg z płytek bądź paneli. Drewno chłonie wodę, dlatego pierwszą różnicą, do której trzeba się przyzwyczaić to rzadsze mycie podłóg wodą. Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu czystości olejowanym podłogom zaleca się ich mycie raz na około 4 tygodnie. W tym czasie należy zadbać o regularne usuwanie brudu, poprzez odkurzanie podłóg – około raz na tydzień – miękką szczotką. Ważne jest też szybkie reagowanie na różnego rodzaju zabrudzenia, powstałe przy codziennej eksploatacji podłogi. Wszelkie plamy z rozlanej kawy, herbaty soku należy usuwać suchą ściereczką, a z kolei plamy tłuste usuwać na mokro – wilgotną szmatką. Raz w roku należy pamiętać o przeprowadzeniu olejowania podłogi drewnianej, która pozwoli odzyskać zarówno piękną barwę podłogi, jak i trwale zabezpieczyć ją przed różnego rodzaju zdarzeniami. W trakcie olejowania podłogi można wykonać wszelkiego rodzaju prace renowacyjne podłóg drewnianych, które usuną wszelkiego rodzaju wgniecenia i zarysowania podłogi. W tzw. międzyczasie wszelkie upadki ciężkich przedmiotów na podłogę i wyrządzone ubytki w strukturze podłogi dobrze jest usuwać poprzez przeprowadzenie konserwacji punktowej.

Myjąc podłogę, należy pilnować dokładnego wyciskania mopa celem niedopuszczenia do pozostania na podłodze nadmiaru wody, która w przypadku dostania się do łączeń między deskami może spowodować ich zniekształcenie. Podłogę należy myć zimną wodą, celem zapewnienia właściwej ochrony olejowanej podłogi. Zaleca się stosowanie środków do mycia podłóg w zależności od tego, czy podłoga jest lakierowana, woskowana, czy olejowana. Do pielęgnacji np. podłóg olejowanych zalecane jest użycie specjalnego mydła i natłuszczanie podłogi.

Jak jeszcze lepiej dbać o podłogę drewnianą?

Podłogi drewniane nie lubią piasku i kamieni, dlatego decydują się na podłogę z drewna, powinny zadbać o wysokiej jakość wycieraczki przed domem, a meble typu krzesła i stoły zabezpieczyć filcowymi nakładkami, które uchronią podłogę przed przypadkowym zarysowaniem. W przypadku podłóg z drewna lakierowanych należy pamiętać o tym, aby raz w miesiącu użyć specjalnej pasty do podłóg lakierowanych, która nie tylko uchroni ją przed ‘łapaniem brudu”, ale przede wszystkim nabłyszczy i pogłębi kolor.