Jak dbać o podłogę z paneli?

Panele podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością i jest często wykorzystywane w domach czy mieszkaniach. Wprawdzie nie są tak trwałe, jak podłogi drewniane, jednak mają wiele zalet. Jedną z nich jest zdecydowanie ich przystępna cena. Co więcej – wybór paneli podłogowych jest bardzo szeroki, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ich kolor oraz wzór do wystroju naszych wnętrz. Są one wykonane z surowców podobnych do drewna – najczęściej są to pilśniowe płyty o zróżnicowanej gęstości. Panele podłogowe mają różne klasy ścieralności, co pozwala nam wybrać najbardziej pasujący do konkretnego pomieszczenia w naszym domu produkt. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy, by posłużyły nam możliwie jak najdłużej, to powinniśmy je w odpowiedni sposób pielęgnować. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

W jaki sposób czyścić i myć panele podłogowe?

Panele podłogowe nie są tak odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak drewniane podłogi, dlatego wymagają odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby w miarę możliwości jak najczęściej je odkurzać i unikać chodzenia po nich w obuwiu. Naniesiony na butach piasek czy kamienie mogą je uszkodzić i pozostawić trwałe zarysowania. Warto również na bieżąco usuwać powstałe na panelach plamy, które mogą spowodować ich odbarwienie.

Bardzo ważne jest również systematyczne przemywanie podłogi. Pamiętajmy o tym, żeby dokładnie myć panele przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzą się do tego różnego rodzaju mopy – płaskie, z paskami lub elektryczne. Warto używać mopów z wyciskarką, ponieważ zbyt duża ilość wody na panelach może sprawić, że pojawią się na nich nieestetyczne smugi. Pamiętajmy również o równomiernym myciu podłogi. Warto także zwrócić uwagę na wybór odpowiednich preparatów do czyszczenia. Specjalistyczne produkty do mycia paneli skutecznie usuwają kurz i tłuste plamy, świetnie nabłyszczają podłogę i pozostawiają na niej ochronną powłokę. Dzięki tym zabiegom nasze panele będą wyglądały jak nowe przez długi czas.