Drzwi jako wizytówka mieszkania czyli kilka słów o estetyce

Wybór drzwi do domu czy mieszkania to niełatwa decyzja. W końcu to właśnie drzwi często określają styl całego domu, będąc właściwie jego wizytówką. Do tego musimy pamiętać, że pełnią one różne bardzo istotne role. Chcemy, aby gwarantowały bezpieczeństwo i intymność, ale zarazem były stylowe i eleganckie. Dokładamy starań, aby komponowały się z całością budynku, ale równocześnie wyróżniały go na tle innych zabudowań. Zastanówmy się zatem, na jakie drzwi możemy się zdecydować – a wybierać mamy z czego!

Bezpieczeństwo w połączeniu z pięknem

Chociaż na pierwszy rzut oka drzwi bezpieczne, czyli wytrzymałe, raczej kojarzą nam się z materiałami, które nie są piękne ani stylowe, to jednak w rzeczywistości te dwa atrybuty drzwi, czyli trwałość i piękno ściśle się ze sobą łączą. Bezpieczne drzwi, z dobrymi systemami antywłamaniowymi i spełniające różne wymogi związane z atestami, tak naprawdę mogą być ładne i przyciągać oko. Nawet stylowe przeszklenia w drzwiach zewnętrznych albo ciekawe ich wzory nie są przeszkodą w tym, aby były one również bezpieczne i wytrzymałe. Nie zapominajmy także o tym, że produkty stworzone z wytrzymałych materiałów cechują się zarazem doskonałą odpornością na czynniki zewnętrzne. A przecież drzwi – szczególnie te zewnętrzne – nie mają być estetyczne tylko po ich zamontowaniu, ale także po kilku latach użytkowania.

Estetyka jest istotna!

Dokonując wyboru drzwi zewnętrznych pamiętajmy, że naprawdę warto dopasować je do aktualnej elewacji i stylu budynku. Wybór koloru drzwi to dziś żaden problem – producenci oferują bowiem różne rodzaje drewna, okleiny czy malowania. W ich ofercie znajdziemy zarówno drzwi w ciemnej oprawie, jak i modele utrzymane w jaśniejszych odcieniach, a nawet coraz popularniejsze odcienie białego koloru. Warto brać to pod uwagę. Jednak estetyka powinna iść w parze z funkcjonalnością. Dopasujmy więc drzwi do specyfiki budynku, zastanawiając się chociażby nad sposobem ich otwierania. Producenci często proponują nam modele o dodatkowych zdobieniach w postaci wytłoczeń czy nietypowego wyprofilowania. Jeśli mówimy już o walorach wizualnych, to wybrać możemy także kształt drzwi. Najpopularniejsze są oczywiście drzwi prostokątne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić warianty półokrągłe. Można wręcz powiedzieć, że wybór jest taki, iż każdy znajdzie coś dla siebie.

Drzwi francuskie – wewnętrzne, ale i zewnętrzne

Mówiąc o estetyce, warto wspomnieć chociażby o coraz bardziej popularnych drzwiach francuskich. Jeśli szukamy eleganckich i stylowych drzwi, które nadadzą charakteru przestrzeni, to drzwi francuskie powinny nas zainteresować. Drzwi te określane są jako drzwi dwuskrzydłowe, o lekkiej konstrukcji z przeszkleniami na niemal całej wysokości. Często montuje się je jako drzwi tarasowe, ale występują w wersjach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych nadając niesamowitego klimatu całemu budynkowi. Wynika to z faktu, że wpuszczają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła, dzięki czemu nawet zwykły, niczym niewyróżniający się pokój zyskuje styl i charakter. Są to więc drzwi mające wielki wpływ na estetykę.

To tylko jeden przykład tego, jak konkretny rodzaj drzwi może wpływać na styl całego domu. Ale takich rozwiązań jest dużo więcej. Drzwi skandynawskie albo japońskie, chociaż są całkowicie odmienne od siebie, pozwalają stworzyć w naszym domu nietuzinkowy klimat. Warto zatem rozszerzyć swoje horyzonty i brać pełnymi garściami z tego, co oferują nam inne kultury, style czy klimaty. Może zakochamy się w jakim konkretnym rodzaju drzwi?