Czym są panele winylowe?

Aranżację wnętrza naszego domu zazwyczaj rozpoczynamy od wybrania odpowiedniej podłogi, która pasuje do wystroju, a jednocześnie jest trwała. Do wyboru mamy wiele różnych opcji, wśród których znajdują się między innymi: parkiety i deski z drewna, klasyczne panele, wykładziny czy kafelki. Jednak oprócz wymienionych tutaj pomysłów na aranżację podłogi, warto również wziąć pod uwagę nowoczesne i funkcjonalne panele winylowe, które w ostatnich latach robią prawdziwą furorę w branży wystroju wnętrz i coraz bardziej zyskują na popularności. Co warto o nich wiedzieć, z jakich materiałów są zrobione i jakie są ich najważniejsze zalety?

Z czego zbudowane są panele winylowe?

Panele winylowe, w przeciwieństwie do klasycznych, nie są wykonane z płyty MDF i HDF, tylko ze sztucznego i bardzo trwałego tworzywa, którym jest polichlorek winylu. Składają się z 3,4 lub 5 warstw. Asortyment paneli winylowych jest bardzo szeroki – dostępne są zróżnicowane wzory, faktury oraz kolory tych produktów. Mogą przypominać swoim wyglądem prawdziwe, drewniane podłogi, a także marmur czy beton. Ich cechą wyróżniającą jest to, że są odporne na działanie wody, dlatego doskonale sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach – nawet w kuchni czy łazience.

Jakie są najważniejsze zalety paneli winylowych

Panele winylowe dobrze utrzymują ciepło, dlatego można pod nimi zainstalować system ogrzewania podłogowego. Co więcej – wyróżnia je również trwałość, ponieważ są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy odbarwienia. Z łatwością można także je zamontować i dostępne są np. w wygodnej wersji do przyklejania. Warto także wspomnieć o ich właściwościach antystatycznych. Panele winylowe są pokryte specjalną powłoką, która zapobiega elektryzowaniu się, dzięki czemu nie gromadzi się na nich kurz czy inne zanieczyszczenia. Są również bardzo ciche w użytkowaniu, ponieważ doskonale tłumią różnego rodzaju dźwięki. Panele winylowe są droższe niż klasyczne, jednak mogą być ich dobrą alternatywą, szczególnie gdy poszukujemy produktów w 100% wodoodpornych.