Bezpieczne drzwi zewnętrzne. Standardy antywłamaniowe

Drzwi zewnętrzne są wizytówką każdego domu. Ponadto stanowią ochronę przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, przenikaniem zimna, kurzu czy nieprzyjemnych zapachów, ale przede wszystkim są barierą przed włamywaczami. Dlatego decydując się na zakup drzwi warto zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale też standardy antywłamaniowe.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne?

Na rynku stolarki otworowej dostępne jest wiele rodzajów drzwi zewnętrznych oraz drzwi wewnętrznych. Wykonane są one w różnej stylistyce, aby trafić w gust przyszłych klientów. Jednak, aby drzwi spełniały swój funkcje powinny posiadać odpowiednie parametry, dzięki którym będziemy czuć się komfortowo w swoim domu czy mieszkaniu. Drzwi zewnętrzne, inaczej drzwi wejściowe powinny być solidne, a ich głównym zadaniem jest wyciszanie hałasów dochodzących z zewnątrz. Warto kupując drzwi zwrócić, więc uwagę na ich stopień dźwiękochłonności. Im jest on wyższy tym obniża się stopień przedostawania się niechcianych dźwięków z ulicy czy klatki schodowej. Ponadto drzwi zewnętrzne mają chronić przed przedostawaniem się zimna do mieszkania. Warto więc zwrócić uwagę na jakość uszczelek. Nie bez znaczenia jest też ochrona przed ogniem. Drzwi zewnętrzne niektórych producentów dodatkowo zabezpieczają przed przedostawaniem się dymu i ognia do domu. Jeśli na drzwiach znajduje się symbol EI, to oznacza to, że posiadają one zdolność izolacji przed żywiołem ognia.

Standardy antywłamaniowe

Najważniejszą funkcją jaką pełnią drzwi zewnętrzne jest ochrona przed włamaniem. Aby spełnić wysokie standardy bezpieczeństwa, producenci stosują specjalne zabezpieczenia i rozwiązania, które pozwalają ochronić domowników przed włamywaczem. Należą do nich wzmocnione konstrukcje oraz wkładki antywłamaniowe, które uniemożliwiają sforsowanie drzwi przez włamywacza. Skrzydło drzwi wyposażone jest w specjalną ramę stalową wraz z metalowymi prętami. Całość konstrukcji pokryta jest dodatkowo blachą, która utrudnia przedostanie się włamywacza do pomieszczenia. Drzwi antywłamaniowej mają też dodatkowe certyfikaty poświadczające zastosowanie rozwiązań chroniących przed włamaniem. Im klasa takich drzwi jest wyższa (liczona jest w cyfrach od 1 do 6), tym większa pewność, że spełnią one swoje zadanie.