5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych

Decyzja o tym, jakie drzwi wejściowe wybrać powinna być starannie przemyślana. Jest to w końcu jeden z najważniejszych elementów domu, który wymaga należytej uwagi zarówno podczas budowy budynku, jak i w trakcie ewentualnej wymiany drzwi. Należy zadbać nie tylko o estetyczny wygląd, tworzący kompozycję z resztą elewacji, ale i o funkcjonalność, która przełoży się na bezpieczeństwo i wygodę. 

Na czym skupić uwagę w trakcie zakupu drzwi?

 

    1. Bezpieczeństwo. Kluczową cechą drzwi zewnętrznych jest to, że muszą one oddzielać domowników i wnętrze domu od niechcianych gości. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o zakup drzwi antywłamaniowych. Za bezpieczeństwo w nich odpowiadają specjalnie skonstruowane elementy oraz zamki i okucia. Dodatkowe bolce antywyważeniowe sprawią, że będziesz czuł się o wiele spokojniej. Najlepiej sprawdzą się tutaj drzwi stalowe, dzięki którym zniknie stres, wynikający z troski o swoje mienie oraz bezpieczeństwo rodziny. We własnym domu należy czuć się pewnie.

 

    1. Izolacja termiczna. Przy wyborze drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Te o zbyt wysokim współczynniku narażą cię na dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ocieplane drewniane drzwi, które ze względu na swoje tworzywo dają najlepszą gwarancję. Dodatkowym atutem będzie wyposażenie w tzw. ciepły próg, który skutecznie pozwoli utrzymać wysokie temperatury we wnętrzu budynku.

 

    1. Cisza. Dom powinien być miejscem, w którym można się zrelaksować i oddać własnym przyjemnościom. Rozmowy sąsiadów i odgłosy kosiarki z zewnątrz są zatem niewskazane. Dlatego warto zadbać o drzwi z izolacją akustyczną, które odgrodzą cię od niepożądanego hałasu. Im większa wartość decybeli, tym większy spokój i komfort czeka cię w domu.

 

    1. Trwałość. Drzwi zewnętrzne są narażone na wiele warunków atmosferycznych. Poczynając od upałów, poprzez deszcz, śnieg i temperatury ujemne. Dobrze jest więc sprawdzić, czy drzwi są odporne na wymienione czynniki. Wybranie drzwi wodoodpornych przedłuży ich żywotność, a przy odpowiedniej dbałości nie ma powodów do obaw, że ulegną one zniszczeniu.

 

    1. Strona otwierania drzwi. Ostatnia kwestia jest bardziej niepozorna. A jest nią to, w którą stronę otwierać mają się drzwi. Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca w przedsionku, możesz wybrać drzwi otwierane do wewnątrz. Pamiętaj jednak, że wtedy pomieszczenie może być narażone na dodatkowe zabrudzenia, takie jak deszcz spływający z drzwi. Niemniej niewątpliwą zaletą tego wyboru jest mniejsze ryzyko ich podważenia. Opcja z drzwiami otwieranymi na zewnątrz jest najlepsza, gdy nie chcesz zabierać niepotrzebnej przestrzeni w środku domu. Być może musiałbyś specjalnie przemeblować przedsionek, a taka wizja średnio ci odpowiada.  Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że w przypadku przykrego wypadku, takiego jak np. pożar, łatwiej będzie opuścić dom.

 

Gdy dbałość o bezpieczeństwo i komfort została zachowana, możesz skupić się na wyglądzie drzwi. Przy tym wyborze należy kierować się nie tylko własnym gustem, ale wyglądem całego budynku oraz ogrodu. Nowoczesne stalowe drzwi świetnie współgrać będą z oszklonym domem. Jednak w przypadku bardziej kameralnego wyglądu lepiej będzie wybrać drewniane.